DOLAR 20,9567
EURO 22,4572
ALTIN 1312,757
BIST 5114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°

Oteller için ütü makinesi seçmenin özellikleri

Oteller için ütü makinesi seçmenin özellikleri

Oteller için ütü makinesi seçmenin özellikleri

Ütü presi, giysileri ütü kullanmadan hızlı bir şekilde ütülemenizi sağlayan bir tekniktir. Profesyonel veya endüstriyel modeller geniş bir çalışma yüzeyine sahiptir ve artan hacimli, büyük boy yatak takımlarında tekstillere bakım yapmanızı sağlar. Bu yazıda kamuisi.net, oteller için ütü makinelerinin çeşitlerini ve işlevlerini açıklıyor.

Oteller için ütü makinesi seçmenin özellikleri

Oteller için ütü makinesi seçmenin özellikleri

Otellerde ütü sorununa çözüm

Ütü presleri, otellerde ütü yapma sorununu etkin bir şekilde çözmektedir. Personeli bir ütüyle çalışmaktan kurtarmanıza izin verir, bu da şunları garanti eder:

 • yüksek ütüleme hızı – ütü plakalarının alanına bağlıdır, profesyonel modeller saatte 15-20 kg ketenden ütülemenize izin verir;
 • sürekli olarak yüksek kalite – biraz ütüleme çalışanının niteliklerine bağlıdır.

Ütü presinin çalışma kısmı iki plakadan oluşur:

 1. Sabit. Tekstil yerleştirmenizi sağlar. Plakanın yüzeyi bir örtü ile kaplanmıştır. Model döner ise iki sabit plaka olabilir.
 2. Mobil. Modele bağlı olarak eloksallı alüminyum, paslanmaz çelik veya teflon kaplamalı olabilir. Hareketli parça, çalışma sırasında yüksek sıcaklıklara ısıtılır.

Oteller için ütü ekipmanı seçmenin özellikleri

Oteller için birkaç ana profesyonel ütü ekipmanı türü vardır:

 1. Silindirler. Ekipmanın çamaşırları geçtiği iki şaft ile donatılmıştır. Çizgileri, düğmeleri olmayan düz kesimli şeyler için tasarlanmıştır. Preslerden farklı olarak, pistlerde – çarşaf, yastık kılıfı ve benzeri şeylerde sadece yatak çarşafları ütülenebilir.
 2. Takvimler. Silindirlerin endüstriyel versiyonu. Arttırılmış şaft hacimlerine sahipler, büyük parçaları büyük hacimde ütülemenize izin veriyorlar. Ekipmanın yüksek maliyeti, büyük ağırlığı ve boyutları vardır.
 3. Masalar ve buhar jeneratörleri. Tekstillerin manuel ütülenmesi için. Ana avantajı, her türlü şeyle ilgilenmenize izin vermeleridir.

Çoğu durumda, bir otel için en uygun ütü makinesidir. Yalnızca düz kesimli şeyleri değil, aynı zamanda her boyuttaki çarşaf ve diğer tekstil ürünleri için de uygun olan ütülemenizi sağlar.

Otellerde ütü presi kullanımı ne kadar karlı?

Ütüleme presleri, ütü yaparken insan faktörünü en aza indiren en güvenilir tekniktir. Aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 1. dayanıklılık Preslerin tasarımında merdanelerden farklı olarak dönen parça yoktur. Parçalar arasında yüksek güvenilirlik sağlayan sürtünme yoktur.
 2. Düşük gürültü seviyesi. Birçok farklı ekipmanın bulunduğu otel çamaşırhaneleri için geçerlidir.
 3. Yüksek ütüleme hızı. Pres, ürünün tüm alanını aynı anda ütüler. Bu, çamaşırları ütülemekten veya merdanelerden/kalenderlerden geçirmekten daha hızlıdır.
 4. Yüksek kaliteli çamaşır bakımı. Ütüleme yarı otomatik modda gerçekleşir – operatörün ayarları yapması ve baskıyı indirmesi gerekir. Bu, çalışan hatalarını en aza indirmenizi sağlar.
 5. Yüksek nem kalıntısı olan giysileri ütüleyin. 50’ye kadar%. Presler çamaşırları kurutmanıza izin verir.

Ütü preslerinin eksilerinden aşağıdakiler ayırt edilebilir:

 • yüksek güç tüketimi – silindirler ve kalenderlerle karşılaştırılabilir, profesyonel ütü masalarının tüketimini önemli ölçüde aşar;
 • iyi havalandırma ihtiyacı – pres, çamaşırhanedeki sıcaklığı yükseltir.

Oteller için ütü preslerinin avantajları dezavantajlarından daha ağır basmaktadır. Yüksek enerji tüketimi, verimli ütüleme ile haklı çıkarılacaktır. Yüksek kaliteli bir split sistem ve cebri havalandırma kurmak, odada kabul edilebilir bir sıcaklığın korunmasına yardımcı olacaktır.

Oteller için ütü çeşitleri

Oteller için profesyonel ütü presleri buharlı veya elektrikli ısıtmalı olarak mevcuttur. İlki en işlevsel olanıdır – giysileri buharda pişirmenize, güçlü kırışıklıkları gidermenize izin verir.

Üreticiler iki tip pres sunar:

 1. Klasik. Normal ev modellerine benzer. Bir sabit ve bir hareketli plakaları vardır.
 2. Döner veya atlıkarınca. İki sabit ve bir hareketli plakaları vardır. Bu, ütülenmiş keten miktarını iki katına çıkarmanıza izin verir. Çamaşırhane işçisi presi bir tabağa indirir, ardından çamaşırları başka bir tabağa yerleştirir. Çalışmanın doğal bir aksama süresi yoktur.

Fonksiyonlar ve özellikler

Ütü preslerinin çok fazla özelliği yoktur. Piyasadaki çoğu profesyonel modelde şunlar bulunur:

 1. Buhar kaynağı. Ayarlama yeteneği ile – normal, gelişmiş, buhar çekimleri. Modeller, üst ve alt plakadan çift besleme ile donatılabilir.
 2. Ölçek koruması. Sertliği yüksek arıtılmamış musluk suyunun kullanımına izin verir. Presler, buharlı pişiricinin ısıtma elemanlarında kireç oluşumunu önleyen anti-mineral kartuşlarla donatılmıştır.
 3. Sıcaklık kontrolü. Hareketli plaka, ütüleme için gereken sıcaklığa hemen ulaşmıyor. Termostat, istenen değere ulaşılana kadar yanan ampule bir sinyal gönderir.
 4. Otomatik kapanma. 10-30 dakika boyunca aktif olmadığında.

Otellerde ütü presleri nasıl kullanılır?

Pres ütüleme, özel beceriler gerektirmeyen basit bir işlemdir:

 1. Eşyalar sabit bir tabağa yerleştirilir. Büyük tekstiller (örn. çarşaflar) bütün olarak yerleştirilemiyorsa ikiye katlanır.
 2. Kapak (hareketli plaka) çamaşırlara bastırmadan indirilir. Bu noktada tekstillere buhar uygulayabilirsiniz.
 3. Hareketli plakayı sonuna kadar indirerek pres kapatılır. Teknik otomatik olarak maksimum basınç yaratır. İki modda çalışabilirsiniz – ocağı otomatik olarak yükseltecek bir zamanlayıcı ayarlayarak veya zamanı kendiniz ayarlayarak.

Giysileri profesyonel bir ütü makinesinde ütülerken:

 • tekstilleri doğru bir şekilde yerleştirin, düzeltin;
 • en düşük sıcaklık gerektiren tekstillerle başlayın (hassas bakım);
 • farklı tekstil türleri için uygun sıcaklığı ayarlayın – tüm preslerde üç derece ısıtma vardır;
 • İşlemeli ve süslenmiş çarşafları yüzleri aşağı bakacak şekilde yerleştirin.

Presle çalıştıktan sonra soğumaya bırakın ve 10-15 dakika kapatmayın.

Bunu sağlamak için kaç tane ütüleme presi gereklidir?

Ütü presi sayısının hesaplanması her durum için ayrıdır. Doğru ekipmanı satın almak ve fazla güç için fazla ödeme yapmamak için yaklaşık çalışma miktarını bilmeniz gerekir.

Çoğu durumda, saatte 10-15 kg keten kapasitesi beyan edilen bir pres yeterlidir. Bir çalışan tarafından servis verilebilecek ekipman satın alabilirsiniz:

 • yan yana yerleştirerek iki küçük profesyonel model;
 • bir döner (atlıkarınca) modeli.

Profesyonel ütü preslerinin verimliliğini artırmak için çamaşırhaneye ek ekipmanların kurulması şunları sağlar:

 • yüksek G faktörlü çamaşır makineleri (500’den itibaren) – sıkma, çamaşırları minimum düzeyde ıslatma;
 • ısı pompalı kurutucular – hızlı ve ekonomik bir şekilde kurutun, çamaşırları bir ütü presi için optimum nem seviyesinde kurutmanıza izin veren ayarlara sahiptir.

Ekipman bakımının özellikleri

Profesyonel ütü presleri dayanıklıdır. Ev modellerinden farklı olarak, tüm vardiya boyunca (8-12 saat) çalışabilirler. Böyle bir yük, bazı parçaların kademeli olarak aşınmasına neden olur, ekipman bakım gerektirir. Ütü makinesinin parçalarını düzenli olarak temizleyin:

 • sabit soba kapağı – kırışıklıkları ve kirliliği önleyin, kapak 40 dereceye kadar sıcaklıklarda yıkanabilir;
 • köpük ped – kapağın altında bulunur, köpük aşınmışsa değiştirin;
 • hareketli plakanın yüzeyi – sert kağıt veya yumuşak bir bezle temizleyin, ütüleri temizlemek için özel bir kalemle kir çıkarılabilir, aşındırıcı temizleyiciler, sert süngerler kullanmayın.

Her vardiyadan sonra ütünün durumunu kontrol edin. Yüzeyleri yumuşak bir bezle temizleyin. Şiddetli kirlilik Beyaz Ruh ile temizlenebilir.

Düzenli olarak bakım yapın. Modele bağlı olarak, üretici kullanım kılavuzundaki frekansı belirtir – 70 ila 150 çalışma saati. Aşağıdaki öğeleri kontrol edin:

 • elektrik bağlantıları ve pnömatik kablolama – bunun için koruyucu kaplamaların (kalkanların) çıkarılması gerekir;
 • alt ütüleme plakasının konumu – 3-5 mm içinde üsttekiyle uyumsuzluk mümkündür;
 • hareketli elemanlarda gres – eski tabakayı çıkarın, yenisini uygulayın;
 • dişli bağlantılar, kilitli somunlar – anahtarlarla sıkın.

Seçim kriterleri

Bir otel için profesyonel bir ütü makinesi seçerken aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurun:

 1. Verim. Saatte kilogram keten cinsinden hesaplanmıştır. Üreticiler genellikle mümkün olan maksimum değeri belirtir – kuru çamaşır ve %20’den az kalan nem ile çalışırken.
 2. ısıtma türü. Buhar veya elektrik. Birincisi, buharın ayrı olarak bağlanmasını gerektirir. Bu, otelin kendi kazan dairesine sahip olması durumunda mümkündür.
 3. Alt plakanın alanı ve genişliği. Maksimum çamaşır boyutu bu değerlere bağlıdır. Katlanmadan pres içine yerleştirilebilir. Geniş plakalar, aynı anda birkaç şey yerleştirmenizi sağlar.
 4. Toplam büyüklük. Kapıları ve koridor genişliklerini ölçün. Cihazları çamaşırhaneye getirmenin mümkün olup olmadığını kontrol edin. Bazı pres modellerinin toplam alanı 3 m2’den fazladır.

Oteller için profesyonel ütü preslerinin maliyeti, ev modellerinin fiyatını önemli ölçüde aşıyor. Ekipman satın almadan önce, dikkatlice hesaplamanız ve uzman tavsiyesi almanız gerekir.

YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.