Dolar 32,1816
Euro 34,9612
Altın 2.424,36
BİST 10.481,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Açık
İstanbul
28°C
Açık
Cum 29°C
Cts 30°C
Paz 31°C
Pts 30°C

İnternetin Artıları ve Eksileri

İnternetin Artıları ve Eksileri

İnternetin Artıları ve Eksileri

İnternet, günlük hayatımızda her birimizin yanı sıra işletmeler için de sonsuz fırsatlar sunduğu için insanlık tarihinin en önemli icatlarından biri olarak kabul edilebilir. Ancak interneti doğru kullanabilmemiz için artılarını ve eksilerini bilmek gerekiyorBu yazıda, interneti her alanda kullanmanın en belirgin artılarını ve eksilerini öğreneceğiz .

internetin artıları ve eksileri

internetin artıları ve eksileri

Genel olarak internetin artıları ve eksileri

İnternet bugün hayatın birçok alanında çok önemli bir rol oynamaktadır ve aşağıda internetin genel olarak avantajlarının bir listesi bulunmaktadır

 • İnternet, farklı kültürlerden ve yerlerden insanlarla iletişim kurmayı sağlar.

İnternetin en büyük avantajlarından biri, dünyanın her yerinden insanların çok fazla çaba ve para harcamadan birbirleriyle bağlantıda kalmalarına izin vermesidir. E-posta ve Facebook, Twitter gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla resim ve kişisel mesajlar göndererek birbirleriyle iletişim kurabilirler.

 • İnternet protestoları kolaylaştırıyor

İnternet, siyasi sistemlere karşı protesto yapmak isteyen bazı kişilerin, özellikle de fikir ve protesto özgürlüğünden yoksun ülkelerde örgütlenmelerine izin veriyor.

 • İnternet en iyi eğlence hizmetlerini sağlar

Aylık küçük bir ücret karşılığında evde tüm filmleri yüksek kalitede izlemek artık mümkün olup, elektronik oyun ve video gibi eğlence ortamlarının çeşitliliği her yaş grubunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde artmıştır.

 • İnternet dünya çapında alışveriş fırsatlarını artırıyor

Programınıza uymayan alışveriş merkezlerine gitmek veya ihtiyacınız olanı bulmak yerine, istediğiniz her şeyi evinizin rahatlığında satın almak artık mümkün. Bu nedenle, birçok hizmet, indirim ve teşvik ödülü sunduğu için çevrimiçi alışveriş, insanlar için uygun ve etkili bir yol olabilir.

İnternetin hayatımızdaki tüm avantajlarına rağmen, hayatımızın önemli yönlerini büyük ölçüde etkileyen bazı olumsuzluklar da vardır. Bu dezavantajlardan

 • İnsanlar tembelleşebilir

İnsanlar, işlerinin çoğunu yapmak için robotları kullanırken zamanla tembelleşebilir, çok çalışmaya alışamaz ve günlük yaşamlarının görevlerini yerine getiremez hale gelebilir.

 • İnternet yolda trafik sorunlarına neden oluyor

İnternet bağımlısı kişiler, yürürken veya araba kullanırken akıllı telefonlarına çok fazla odaklandıkları için dikkat süreleri çok kısadır ve bu da dünyada çok sayıda trafik kazasına neden olmaktadır.

 • İnternet gizlilik sorunlarına neden oluyor

İnternetin en kötü dezavantajlarından biri, bazı şirketlerin ve belirli kuruluşların kişisel verilerimizi kişiselleştirilmiş reklamcılık veya belirli web sitelerini ziyaret ederken farkında olmayabileceğimiz başka amaçlar için kullanmasıdır.

 • Bazı insanlar internet bağımlısı olabilir

Birçok insan, kişisel arkadaşlıklarını ve dış dünyayla olan sosyal ilişkilerini ihmal ederek internete bağımlı hale gelebilir ve bu da uzun vadede ciddi zihinsel sorunlara ve sosyal izolasyona yol açabilir.

Çocuklar için İnternetin Artıları ve Eksileri

Teknoloji geliştikçe ve çocuklar daha akıllı hale geldikçe, interneti kullanan çocuklar, mantıksal problem çözme ve analiz gibi geniş bilişsel yeteneklere sahiptir. İnternetin çocukların öğrenmesini geliştiren ve sözel becerilerini geliştiren değerli bilgiler içerdiğini belirtmekte fayda var.

 • artan zihinsel problemler

İnternetin aşırı kullanımı zihinsel sorunların artmasına ve gelişmesine katkıda bulunur, örneğin bir çocuk depresyon, saldırganlık eğilimi ve otizm geliştirebilir .

 • obezite

İnternet ve beraberinde getirdiği kolaylıklar, hareketsizlik ve egzersiz eksikliği nedeniyle çocuklarda yüksek düzeyde obeziteye ve ayrıca internetten hazır yiyecekler yemek gibi sağlıksız alışkanlıkların benimsenmesine katkıda bulunur.

 • Çocuklar için uygunsuz içerik

İnternet, çocuklar için pek çok eğitim fırsatı sunsa da, çocuklar için uygunsuz sayılabilecek pek çok içerik de sunmaktadır. Bu nedenle ebeveynler, çocuklarının izlediği içerikleri izlemeli ve yasa dışı ve ahlaka aykırı içerik sağlayan web sitelerini engellemelidir.

Çalışmada internetin artıları ve eksileri

İnternetin eğitimde en önemli avantajlarından biri şüphesiz ki, özellikle bir işle ilgilenen ve hem kişisel hem de mesleki olarak ilerlemeyi umut eden bireyler için esneklik sağlamasıdır. İnternetin eğitim ve öğretimde en belirgin avantajları arasında:

 • Öğrencileri geleceğe hazırlamak

Genç öğrencilerin, mesleki ve eğitim hayatları boyunca yararlanabilecekleri teknoloji ile bilgi ve beceri geliştirmeye başlamaları için asla erken değildir.

 • Tüm dünyada eğitim sürecini kolaylaştırmak

Tüm insanlar, ihtiyaç duydukları tüm yeni becerileri ve faydalı teknikleri, eğitim ücreti ödemeden yalnızca YouTube kliplerini izleyerek öğrenebilirler.

 • İnternet, yoksul insanların öğrenme fırsatlarını artırıyor

İnsanların istedikleri zaman çeşitli alanlarda eğitim kursları almalarını sağlayan kendi kendine öğrenme siteleri internette yayıldı ve bu, yoksulların gündüz çalışmasına ve gece çalışmasına yardımcı oldu, bu da yoksulluğun boyutunu azalttı. dünya.

İnterneti eğitim sürecinde kullanmanın dezavantajları arasında

 • Harika bir dikkat dağıtıcı olabilir

İnternet büyük bir dikkat dağıtma kaynağı olabilir çünkü çok fazla eğlence ve eğitim mevcut ve bu da öğrencinin dikkatini asıl hedefinden uzaklaştırıyor.

 • Çevrimiçi öz disiplin eksikliği

Çevrimiçi öğrenme, öz disiplin gerektirir çünkü birçok seçenek vardır ve öğrenci için uygun denetim ve rehberlik eksikliği.

 • Öğrenciler arasındaki iletişim fırsatlarını azaltın

Çevrimiçi öğrenmeyi seçen öğrenciler , akranlarıyla bağlantı kurmak için sınırlı fırsatlara sahiptir; Tartışma panoları ve e-postalar aracılığıyla iletişim kurmanın tek bir yolu vardır ve bu onların sosyal becerilerini etkiler.

İş yerinde internetin artıları ve eksileri

İnternetin için en önemli faydalarından biri, insanların gelir kaynaklarını artırmalarına izin veren serbest web sitelerinin ortaya çıkmasıyla tüm dünyada iş yaratmanın artmasıdır

 • İnternet birçok küresel iş fırsatı sunuyor

Yabancı şirketlere seyahat etmeye gerek kalmadan çevrimiçi olarak başvurmak kolaylaştığından, İnternet bize çeşitli küresel iş fırsatları sunmaktadır.

 • İşyerinde ve üretimde insan haklarını teşvik etmek

İnsanların insan hakları konusunda daha bilinçli hale gelmesi ve şirketlerin çalışanlarının yanı sıra ürünlerinin kalitesi ile ilgilenirken şeffaflığı hakkında fikirlerini ifade etmek için bir dizi çevrimiçi platform kullanmasıyla işçi sömürüsü sorunu azaldı, bu da şirketlerin markalarına zarar vermemek için çalışanlarını ve müşterilerini sömürmekten vazgeçiyor .

 • Düşük ürün fiyatları

İnterneti işlerini tanıtmak ve müşteri çekmek için kullanan ve ayrıca ürünlerini geliştirmek için İnternet üzerinden bilgi kullanan şirketlerin ve mağazaların sayısının artması, üretim maliyetlerini düşürerek satış hacmini ve karlarını artırdı.

 • Tehlikeli işler yapmak için robotları kullanmak

Teknolojinin ve yapay zekanın ilerlemesi ile robotlar, özellikle patlayıcı ve silah yapımı ve maden madenciliği alanında insan hayatı için tehlikeli olan işleri yapabilmektedir.

 • Gelecekte ortalama olarak daha az saat çalışın

Gelecekte robotların yardımıyla ortalama olarak daha az saat çalışmak zorunda kalacağız, böylece ailelerimizle veya hobilerimizi yaparak daha fazla zaman geçirebileceğiz.

 • Serbest meslekten elde edilen geliri artırmak

İnsanlar makale ve içerik yazmak, eğitim klipleri yayınlamak ve grafik tasarım gibi çevrimiçi serbest mesleklerle meşgul olarak gelirlerini artırabilir .

 • Mesafeli çalışma

İnternet, insanların işlerini evde tamamlamalarını ve ofise gitmek yerine uzaktan çalışmalarını mümkün kıldı, bu da hem daha esnek bir şekilde çalışmalarını hem de zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlıyor.

Elon Musk bir keresinde yapay zekanın insanlığa yönelik en büyük tehditlerden biri olduğunu ve kontrolünü kaybetmemeye dikkat etmemiz gerektiğini çünkü internetin gereksiz iş sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

İnterneti işyerinde kullanmanın ana dezavantajları arasında:

 • Birçok geleneksel şirket işsiz kaldı

Teknolojinin ilerlemesine uyum sağlamayan birçok şirket, insanlar işlerini yapmak ve ihtiyaçlarını satın almak için elektronik şirketlere büyük ölçüde bağımlı hale geldiğinden çalışmayı bırakabilir. Böylece geleneksel şirketler elektronik olanlarla yeterince rekabet edemez hale geliyor ve bu da kârlarını azaltıyor ve çalışmayı durduruyor.

 • İş kaybı

Yakın gelecekte pek çok iş yapay zeka teknolojisi ile uygulanacağından, birçok insan işini kaybedecek ve bazıları bazı işleri halletmek için en son teknolojiyi kullanamayacak ve bu onların çıkarına değil.

İnternetin tüm zamanların en büyük icatlarından biri olduğuna şüphe yok, bize daha önce olmayan birçok fırsat sunuyor, ancak İnternetin birçok artısı ve eksisi var , bu yüzden en iyileri hakkında farkındalık dersleri almanız önerilir.

kamu isi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.